Seyyid Sıbğatullah el Arvasi (Gavs-ı Hizani)'nin Hayatı

Bitlis vilayetinin Hizan ilçesinde yaşadığından dolayı Gavs-ı Hizani lakabıyla anılan Seyyid Sıbğatullah el Arvasî (R.A)'nin asılları Bağdat'tan gelmedir. Yüce şahsiyetlerinin kısaca nesebi şöyledir. Babası Lütfullah (K.S.) babası Abdurrâhman-i Kutup (K.S.) babası Abdullah Veli (K.S.) babası Muhammed (K. S.) babası Muhammed (K.S.) babası Muhammed (K.S.) babası Şeyh İbrahim (K.S.) babası Muhammed-ul Kutup (K.S.) babası Seyyid Kasım-ı Bağdadi el Hüseyni (K.S.).

Şeyh Abdurrahman-i Taği (K.S.) 'nin oğlu Muhammed Diyaüddin (K.S.), Gavs-ı Hizani (R.A.)'nin kâtibinden şöyle rivayet ediyor: " Gavs-ı Hizani (R.A.)' nin dedelerinin bulunduğu köylerde hiçbir oyun aleti ve çalgı bulunmadığı gibi çalgı aletleri bulunan bir kimse köylerinden geçemiyordu. Çoğu ata binmiyordu. Sakallarını tıraş etmemek, güzel elbise giymemek, sigara içmemek bunların âdetiydi. Hatta meclislerinde sigara içene müsaade etmezlerdi. Bunların yerleri ya cami, ya medrese yahut da beyaz türbe adıyla tekkelerdi. Bugün de bunların türbeleri meşhur olup, herkes ziyaret edip himmet isterler".

Gavs (R.A.) bu şerefli ve pak sülâlenin içerisinde hicri 1245(1829)’e kadar İslami ilimler ile meşgul oldu. Bu tarihte Van'da bulunan Şeyh Muhyiddin (K. S.) 'in sohbetiyle müşerref olup ondan tarikat aldı. Nefsini ona teslim etti. Hizmetinde kalıp emir ve talimatına göre amel eyledi. Bu meşakkatli riyazeti sırasında Şeyh Muhyîddin (K.S.) onu çağırıp, -Sen artık vefat eden evliyaullahtan menfaat alma kabiliyetine ulaştın. buyurdu. Şeyhi vefat edinceye kadar yanında kalan Gavs (R.A.) daha sonra Cizre'li Şeyh Halid'in (K.S.) yanına gitti. Şeyh Halid'in (K.S.) vefatına kadar hizmet ettikten sonra Şeyh Halid-i Cizrevi'nin halifesi olan Şeyh Salih-i Sipiki (K.S.)'nin yanına gitti. Ondan hilafet almaya hak kazandı. Ayrıca Bitlisli Şeyh Musa (K.S.) ve Bitlisli Şeyh Abdülkadir (K.S.)'nin yanına gidip onlardan istifade etmiştir.

 Gavs (K.S.)'ın oğlu Şeyh Bahaüddin (K.S.) ve halifesi Seyda-i Taği (K. S.) Gavs (RA.)'ın Hızır (A.S.) ile müşerref olarak ondan da istifade ettiğini bildirmişlerdir(O'na bu yüzden "üveysi" denilir).

Hicri 1256'da(miladi 1840) Seyyid Taha (K.S.) Horoslu Molla Murat'la Gavs (K.S.)'a «Kendi evine gel» diye haber gönderdi. Bunun üzerine Seyyid Taha (K.S.) ya gidip beline hizmet kemerini bağladı. Var gücüyle başladığı hizmetin sonunda Allah (C.C.)'dan başka kimsenin bilemediği makama ulaştı. 1268'de (miladi 1851 ) Şeyhi Seyyid Taha (K. S.) vefat edince onun kardeşi Seyyid Salih (K.S.)'in sohbetine devam etti. Seyyid Salih (K.S.)'de 1280’de(1863) vefat etti.

Gavs (RA.) da 1287 (1870)de vefat etti. Gavs (RA.)'ın tasarrufat ve kerameti çok idi. Mahlukatın hidayeti ile uğraşırdı. Müritleri onun muhabbetinden kalpleri yanardı. Çok kişiler onun vasıtasıyla velayet derecesine ulaşmışlardı. Alimler onun yüce eşiğinde toplanıp fevc fevc onun kapısına gelirdi. Tasarrufunun alameti en küçük müritlerinde dahi görülürdü. Müritleri görüldüğünde ilahi cezbe ve muhabbetinden sarhoş sanılırdı. Bununla beraber istikametleri gayet çok idi. Hasılı kelam büyüklüğü tariflere sığmayıp güneş gibi apaçık idi.

Cenab-ı Hak bizi onlardan ayırmasın. Amin.

ben bir nakşibendi müridi olarak ve bizim silsilede ismi geçen ĞAVSİ HİZANİyi yüce bi şahsiyet olarak görüyorum.zaten kerametleri tasavvufi düşüncelerinden dolayı büyüklüğü anlaşılıyor.ve onun sohbetlaerin içeren bir kitap olan minah kitabını okumanızı tavsiye ederim.
ŞEYH MUHAMMED NURANİnin müridi enes durceylan
allah razı olsun
 

gerçekten güzel bir kitap. Hatırladığım kadarıyla Molla Yahya(k.s.a) türkçeleştirmişti. Zaten Mübareğin hayatı da o kitaptan alınmıştır. 
Zaten bu tarikatın büyüklüğü de böyle büyük şahsiyetlerin mirası olmasından kaynalanıyor. 

kurban olayım onların yoluna kurban olayım kabenin örtüsüne ne mübarek insanlar onlar allahım sen onların yollarından ayırma bizi  gaydanın kölesi olayım ya rabbi ne mane vi yat kokuyor oralar sen bizim günahlarımızı affeyle

1-Şu an gavsi hizani dergahında kımse varmı çorba kaynıyormu zıyaret varmı?
2-Aile bireylerı nerde ilimlemi ugrasiyorlar yoksa baska bır seylermı?
3-Bize bu konuda yardımcı olacak lara şimdiden teşekkur ederim.allah razi olsun

Ben vanlıyım..seyyid sıbgatullah (seybetullah) kutub el arvasi(Gavs-i Hizani)'nin torunlarından biriyim..dedem şeyh lütfi'dir..bir araştırma esnasında burayı farkettim..son yorum yapan arkadaşımızın yorumu dikkatimi çekti ve utandırdı..çünkü şimdiki tarikat van'da yok..bitlis'te var amma aktif olarak çalışmıyor ve bilimle uğraşmıyor..yeni torunları sigara da kullanıyor ve hatta utanarak belirtiyorum ki maalesef alkol kullananlar bile var..sebebi ise şahsi düşüncem olarak nasıl bi soydan geldiklerini unutmaları ve araştırma yapmamaları..üstelik herşeyi biliyor gibi görünse de dedeleri onlar için sadece efsane konumunda...anlatılan rivayetler kendilerine hikaye ve masal gibi geliyor ne yazık ki..ben de bu hataları yapanlardan biri olduğum için kendimden utanıyorum..alkol ya da sigara yok ama tek günah bunlar değil bildiğiniz üzre..Allah razı olsun bana bir tokat gibi geldi bu yazılar ve yorumlar..dedelerimin izinden gitmeye çalışacağım ve elimden geleni yapacağım..Allah yar ve yardımcımız olsun..(AMİN)
((((soyadımın şen olması;zamanında arvasi soyadını taşıyanların şeyh olduğu bilindiği ve idam edildiği((mevcut hükümet(ismet inönü dönemi) tarafından)) üzre soyadlarını değiştirerek çeşitli soyadları kullanılmasındandır..daha sonra çoğu akraba tekrar arvasi soyadını almış olsa da bizimki şen olarak kalmıştır..şükranlarımı sunarım..))))

 SEYYİD BENDE VAN ERCİŞLİYM TORUNLARININ TORUNUYM VE ERCİŞTE İLİMLE UĞRAŞAN ALİM TORUNLARI VAR. HİÇ DUYMADINIZ MI ARAVASİ CAMMİ KURAN KURSUNU..

 1. ÇORBALRI KAYNIYOR VAN ERCİŞTE ARVASİ CAMMİ KURAN KURSU
2.ELBETTEKİ UĞRAŞYORLAR SİZE BU KONUDA YARDIM EDERM İNŞ..

SEYYID SIBGATULLAH HAZRETLERI NAKŞBENDİ SİLSİLESİNDE İSMİ HER HATMEDE GECEN HIMMETINDEN ÜMMETİ MUHAMMEDIN İSTİFADE ETTİĞİ ZAMANIN SAHİBİDİR VE KIYAMETE KADAR HİÇBİR BİDAT KATILMADAN DEVAM EDECEK OLAN TERTEMIZ NAKŞİBENDİ SİLSİLESİNDE ADI ZIKREDİLİP TALİPLERİNE HEDİYE VERMEYE DEVAM EDECEKTIR ŞU AN ADIYAMAN KAHTA MENZİL KÖYÜNDE ÇORBA KAYNIYOR GELENLER İSTİFADE EDİYOR BÜTÜN SEYYİTLERİMİN ELLERİNDEN ÖPERİM DUALARINI BEKLİYORUZ İNŞ.